Yangın ihbar sistemleri, ev, iş yeri, hastane, eğitim kurumları, kamu binaları ve diğer her türlü ticari çalışma alanlarının bulunduğu binalarda meydana gelebilecek yangınlara erken müdahale ederek can ve mal kaybını önlemek amacıyla üretilen sistemlerdir. İlgili bakanlık tarafından 2002 yılında yapılan düzenlemeler neticesinde, özel işletmeler ve kamu kurumlarında kullanılması zorunlu hale getirilmiştir. Eski ve yeni inşa edilecek yapıların yangın güvenliği açısından alınması gereken önlemler ‘‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’’ ile belirlenmiştir.

Yangın İhbar Sistemlerinin Gerekliliği

Yangın ihbar sistemlerinin tüm ev ve iş yerlerinde bulunması dakika hatta saniyelerle sınırlı olan yangın olayında olmasa olmaz ihtiyaçlardan biridir. Sistem sayesinde can ve mal kayıpları minimize edilmektedir. Özellikle Avrupa’da çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yangın anında insanları en hızlı şeklide uyarabilecek başka bir sitem bulunmamaktadır.

Yangın İkaz ve İhbar Sistem Özellikleri

Yangının başlaması ile birlikte yangına müdahale süresi çok önemlidir. Birkaç dakika içerisinde kontrol altına alınamayan yangınlar çok büyük felaketlere sebep olurlar. Can ve mal kayıplarını engellemek için yangına erken müdahale etme ve büyümeden söndürülmesi son derece önemlidir. Yangın ikaz ve ihbar sistemleri bu sebepten hayati öneme sahiptirler.

Yangın algılama cihazlarının seçimi yapılırken, insan hayatının korunması söz konusu olduğu için çok titiz davranılması gerekir.

Öncelikle kurulan yangın panelinin sağlıklı ve kesintisiz çalışıyor durumda olması gerekir. Çünkü yangın bilgisi panele ulaştıktan sonra sesli ışıklı ikaz sistemlerine aktarılır. Bununla beraber telefon aracılığıyla en yakın itfaiye birimine de aktarma yapılmaktadır. Yangın çıktığında ilk uyarı erken müdahale ve tahliye için önemlidir. Uyarı cihazlarının duyulabilir olması, anons sisteminin devreye girmesi, telefonların çalışır durumda olması hayati önem arz etmektedir.

Yangın Algılama Sistemleri

Yangın algılama sistemleri, ihbar butonları, duman, gaz, sıcaklık detektörleri, siren, flaşör, korna ve arama cihazlarının tamamını kapsar.

Yangın algılama sistemleri ikiye ayrılmaktadır.

Genellikle evlerde ve küçük işyerlerinde kullanılan konvansiyonel sistemlerde, yangın paneline yangın ihbarı belirli bir bölge olarak tanımlanmaktadır. Analog adresli yangın algılama sistemlerinde ise gelişmiş sistemler kullanılır. Detektörler ısı ve duman değerlerini panele sürekli olarak göndermekte ve yapılan ihbarın gerçek olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Yangın İkaz ve İhbar Sistemleri

Santraller

Yangın paneli olarak da bilinen santraller detektörlerin yangını algılaması sonucu yangının meydana geldiği bölgeni tespitini yapar ve gerekli birimlerin haberdar olmasını sağlar.

Detektörler

Yangın algılama sisteminin önemli bileşenlerinden biridir. Yapı ve binalarda meydana gelen yangını ilk saniyelerde algılar ve yangın paneline bilgi gönderirler. Detektör seçimi önemlidir. Sigara dumanı ve ortamda bulunan diğer gazları, yangın dumanından ayırt edebilmelidir. Detektörler algılama tekniğine göre çeşitlere ayrılmaktadır. Yangın detektörleri optik duman, iyonize duman ve ışık tipi duman detektörü olmak üzere üçe ayrılır.

Alarm Sirenleri

Binada bulunan kişileri yangından haberdar olmalarını sağlamak ve tahliye etmek amacı ile bina içerisinde her yerden duyulabilir olması gerekmektedir.

İhbar Butonları

Yangın durumunda alarm vermeye imkân tanır.

Yangın ikaz ve ihbar sistemlerinin düzenli olarak test ve bakımlarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kamera Sistemleri

Son yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte binalarda kamera sistemi uygulaması artmaya başlamıştır. Kamera sistemleri ile binaların kapalı olduğu ya da içerisinde kimsenin bulunmadığı durumlarda, bina takip edilip olası bir yangın durumunda erken müdahale olanağı sağlamaktadır. Bu sistem sayesinde özellikle büyük binalarda yangının hangi bölümde çıktığı, yangının boyutu ve sebepleri hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Yangın ile ilgili güvenlik sistemleri seçimi yapılırken birçok parametre göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye’de kamera ve yangın alarm sistemleri hizmetini sağlayan birçok güvenlik firması bulunmaktadır. Güvenlik firmaları içerisinde kalite odaklı ve optimum maliyetli hizmet sunan firmaların başında ise Siber Güvenlik gelmektedir.

Siber Güvenlik firması İskenderun bölgesinde güvenlik sistemleri hizmeti sunmaktadır.

 

Ara
Haritada Gör