Yangın ihbar sistemi ve alarm sistemlerinde amaç can ve mal güvenliğini korumaktır. Alarm sistemleri farklı özelliklere sahiptirler ve kullanım amaçlarına göre seçilmektedirler. Yangın ihbar sistemlerinde, korunması gereken alanlarda çekilen havanın boru ağları ile uyarı detektörüne iletilmesi sağlanmaktadır. Bu detektörlerin hassasiyetleri yüksektir ve uyarı sinyali ile çalışmaya başlar. Yangın ihbar sistemleri kurulumları maliyet olarak ucuz bir sistemdir ve periyodik bakımları kolaydır. Güvenlik firmaları tarafından ilk inşaat aşamasında veya daha sonradan da kurulabilmektedir.

Uyarı Sistemleri

Uyarı sistemleri, kablolu olabildiği gibi kablosuz olarak iki çeşit alarm sisteminden oluşmaktadır. Sistemin kurulacağı yerde kablo çekme sıkıntısı varsa kablosuz sistem kurulabilmektedir. Maliyet açısından kablolu sistemler daha ekonomiktir. Kablosuz sistemler ise evlerde kablo çekilemeyecek noktalar için kullanılmaktadır. Güvenlik kamera sistemleri içinde aynı sistemler kullanılmaktadır. Yangın uyarı sistemleri için en çok hava transferi olabilecek boru sistemi kullanılmaktadır.

Duman Detektörlerinin Hassasiyeti

Yangın uyarı sistemlerinde duman hassasiyeti önemi büyüktür. Hassasiyetin iyi ayarlanması sayesinde can ve mal kaybının ortaya çıkması durumlarının önlenmesi sağlanmış olacaktır. Yüksek hassasiyet yangının başlamadan önce tespit edilmesini sağlayacaktır. Hassasiyet seviyeleri üç aşamada gösterilmektedir. Normal hassasiyet, arttırılmış hassasiyet ve yüksek hassasiyet olarak sıralanır. Hassasiyet arttıkça verim alınma oranı yükselecektir.

Uyarı Sistemleri Çalışma Şekli

Yangın olayları ve diğer güvenlik alarm sistemine bağlı olan alarm sistemleri bulunan ortamda istenmeyen bir durumun algılanması durumunda bu olumsuzluk, kontrol paneline aktarılır ve gelen uyarı sistemi devreye girerek gerekli uyarıyı yapar. Alarma paneline uyarı geldiği zaman uyarılar sesli, ışık yayarak ya da telefon ile gerekli yerlere ve çevreye haber vermektedir.

Kurulumu

Her türlü uyarı sistemi ve alarm sistemleri kurulumlarının profesyonel ekiplere sahip güvenlik sistemleri işleri yapan firmalar tarafından yapılmalıdır. Bu özelliklere sahip olmayan firmalar tarafından yapılan sistemler daha sık sorun yaşanmasına neden olabilmektedir. Alarm sistemleri ve özellikle yangın ihbar sistemleri kurulumu büyük ciddiyet gerektiren işler olmakta ve bu işlerin yapılışında maliyeti düşürmek için ucuz malzeme ve işçilik kullanılması alarma sistemlerinin gerekli cevabı verememesine, daha sık arıza yapmasına neden olacaktır.

Sistem Kurulumunda Dikkat Edilecekler

Bir alarm sistemi kurdurmak istiyorsanız ve İskenderun siber güvenlik firması sizlere dikkat edilmesi gereken adımları açıklamaktadır. Satın alınan malzemelerin bilinmeyen bir marka ve ucuz ürün olarak seçilmemelidir. Profesyonel bir firma tarafından kurulması sağlanmalıdır. Piyasada kurulum konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan ve bu işleri yapan çok sayıda firmanın olduğu bilinmeli ve dikkat edilmelidir. Uyarı sistemleri kurulumunda siren sobataj bağlantısı mutlaka yapılmalıdır. Sabotaj bağlantısı aktif edilmeyen alarm sistemleri kötü niyetli kişiler tarafından kolaylıkla saf dışı bırakılabilir. Kurulumdan sonra deneme yapılmalı ve alarm verildiğinde telefonunuza uyarı ikazının gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Teknik servis olarak sürekli ulaşılabilecek bir irtibat numarası mutlaka bulunmalıdır.

Işıklı Uyarıların Verilmesi

Yangın ihbar sistemlerinde, istenmeyen hava oluştuğunda, ikaz bölgesine dumanlı hava iletildiğinde, gelen hava yüksek enerji ile desteklenen ışık kaynağına iletilir. Gelen hava oranında duman hissedilirse ışığın yoğun olarak yayılması sağlanacaktır. Işık gelen duman oranına göre orantılı bir şekilde yayılmaktadır. Işık alıcıları özel sistemler ile korunmakta ve gelen uyarılar analiz edilmektedir.

Kiralama Yöntemi

Yangın durumu dışındaki alarm sistemleri ürünleri güvenlik hizmeti veren firmalardan kiralama yöntemi ile kullanılabilmektedir. Siber Güvenlik firması belirli bir aylık beden karşılığında kendi ürünlerini belirlenen süre içerisinde kullandırtmaktadır. Kiralama sistemlerinde anlaşmalar 24 aylık olarak yapılır. Yapılan anlaşma süresinden önce sökülmesi durumunda cezai işlemler uygulanır. Kiralama bedelleri her ay otomatik olarak kredi kartı hesaplarından çekilir. Kiralama sistemlerinde montaj işçilik ücreti ayrıca ödenmektedir. Sözleşme süresi dolduktan sonra kullanmaya devam etmek istiyorsanız sözleşme tekrarlanır. Kiralama işlemleri kuruluma göre daha fazla maliyet oluşturmak ve çoğu zaman kullanıcıyı mağdur etmektedir.

Ara
Haritada Gör