Yangın alarmında duman dedektörünün önemi çok büyüktür. Konusunda uzman olan bir ekip ile ve doğru projelendirme ile kurulan sistem, binlerce yangında erken müdahale edilmesini sağlayarak binaların güvenliğini sağlamakta, mal ve can kaybının önüne geçmektedir.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

İki farklı sisteme sahip olan bu dedektörlerin çalışma prensipleri birbiri ile aynıdır. Algılayıcıların yerleştirileceği alanlar ve tipleri belirlenerek montajları yapılır. Tüm algılayıcılar sistemin beyni olan ve sistemin tüm özelliklerini yöneten aynı panele kablosuz veya kablolu olarak bağlanır. Dedektörler herhangi bir şekilde tehlike, duman algıladıklarında sistemin paneline bir sinyal gönderirler. Kullanılmakta olan panelin içerdiği özelliklere göre panel flanşör veya sirenleri çalıştırır. İstenildiği taktirde önceden belirlenmiş olan numaralara uyarı mesajları gönderir. Bu şekilde yangın için gerekli olan müdahale, daha olayın başında yapılmış olur.

Duman Dedektörleri Kaç Çeşittir?

Alev, ısı ve duman yangının üç temel belirtisidir. Duman dedektörleri kendi içerisinde ışın tipinde, iyonize ve optik olmak üzere üç kısma ayrılır. Optik dedektörler, ışık saçma prensibi ile çalışmakta olan fotoelektrik olan duman hücrelerine sahiptirler. Fotoelektrik hücre içerisinde verici ve alıcı olmak üzere iki komponent vardır. Normal çalışma anında Led vericinin yaymakta olduğu kızıl ötesi ışınlar foto diyot alıcısı üzerine düşmezken, yangın durumunda ışınlar hücre içerisinde birikmiş olan partiküllere çarparak alıcının üzerine düşmektedir. Dedektör bu durumda yangın olduğunu anlamakta ve yangın alarmı santraline sinyal göndermektedir.

Yangın Uyarı Sistemleri Kaç Çeşittir?

Yangın uyarı sistemleri adresli sistemler ve genel konvansiyonel sistemler olmak üzere iki çeşittir. Bu sistemlerde kendi içlerinde analog ve dijital olmak üzere ikiye ayrılır. Analog adresli olan uyarı sistemleri, dedektörlerin toplamış oldukları veriyi panele işlemekte ve bu veriler belirli bir seviyeye ulaştığı zaman alarm vermektedir. İnteraktif sisteme sahip olan uyarı sistemlerinde ise, dedektörlerden gelen veri anında işlenmektedir. Kısmi yapay zeka sahibi olan bu sistemler, algılayıcılar da herhangi bir kirlenme oluşması durumunda bu olayı anında belirleyerek, kendi ayarlarını değiştirebilmektedir. Sistem bakımları düzenli olarak uygulanmayan dedektörler, bazen yanlış uyarılar verebilmektedir. Bunun en belirgin sebebi, ayarlarının iyi bir şekilde yapılmamış olması, sıcaklık ya da nemden sensörlerin bozulmuş olması veya kirlenmesidir. Binalara hangi sisteme ait duman dedektörlerinin kurulacağına, yapının büyüklüğü, sistemin kullanılış amacı, özelliği ve bütçelemesi göz önüne alınarak karar verilir.

Konvansiyonel ve Adresli Yangın Uyarı Sistemleri

Konvansiyonel sistem, küçük konutlarda ve binalarda kullanılan bir yangın uyarı sistemidir. Bina kurulum işlemine geçmeden önce, bölgelere ayrılır. Montaj eve yapılacak ise, evde bölgeler odalar olacaktır, eğer iş yeri ise, mutfak, depo şeklinde ayrılırken, otellerde odalar veya katlar bölgeler olacaktır. Bu sistem, içerisinde yangın uyarısı alındığı zaman, yangının yerini değil bölgesini belirler. Uyarı butonları ve algılayıcılar, belirli bir bölgenin üzerinde oluşturulan hat üzerine monte edilir. Bağlanan buton ve dedektörün sayıları, kullanılacak olan panelin özelliğine göre değişiklik göstermektedir.

Adresli Yangın Uyarı Sistemleri, sanayi tesislerine ve büyük çaplı binalara kurulmakta olan bir sistemdir. Sistemin en önemli özelliği yangının yerini tam olarak tespit edebilmesidir. Dedektörler ve buton bir döngü, loop üzerine bağlanırken, panelden çıkmakta olan hat da tüm buton ve algılayıcılara bağlanarak tekrar panele dönüş yapmaktadır. Tek hat üzerinde, 128 tane bağlantıyı kaldırabilen bir sistemdir. Bu sistemin içerisine algılayıcı tarafından bir uyarı gönderildiği zaman, panel bu uyarının yerini tam olarak tespit edebilmektedir.

En güvenilir Duman Dedektörleri Satışı

İskenderun merkezli bir firma olan Siber Güvenlik, binalara güvenlik sistemleri kurulumu yapmaktadır. Sizlerde oturduğunuz ya da çalıştığınız mekanları yangından korumak için gerekli olan önlemleri almak adına duman dedektörü satın almak isterseniz, firmamızın www.siberguvenlikk.com sitesini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. En son teknoloji ürünü, güvenli yangın uyarı sistemlerinden kendinize uygun olanı, onlarca marka ve model içerisinden seçerek en ekonomik şekilde satın alabilirsiniz. Bu konuda aklınıza takılan soru ve sorunlar için, konusunda uzman bilgili ve deneyimli ekibimiz mekanınızda proje tespiti yaparak, kurulum işlemlerini de gerçekleştirecektir. Uzun yıllardır kendi sektörü içerisinde haklı bir güven kazanmış olan firmamız, profesyonel olan ekibi ile sizlere hizmet vermekten, büyük bir mutluluk duyacaktır.

 

Ara
Haritada Gör