X-ray cihazları; çanta, bavul, koli, paket gibi nesnelerin güvenliği tehdit edici bir içeriğe sahip olup olmadığının tespit edilmesinde kullanılan cihazdır. Nesnelerin içerisi açılmadan, x ışını ile görevli tarafından izlenerek kontrol edilir. Alınan güvenlik önlemlerinin başında x-ray cihazı gelmektedir. Cihaz az bir radyasyon yararak maddenin organik-inorganik yapıya sahip olduğunu ayırt etmekte, ve içeriğinin gözlemlenmesinde mükemmel bir resim kalitesi sunmaktadır. X-ray cihazı alınırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlar x-ray cihazının teknik özellikleri, x-ray cihazının ebadı, X-ray cihazının görüntüleme kapasitesi ve kalitesi, maddelerin organik ve inorganik olarak ayrımı, penetrasyon değeri ve cihazın yeni teknoloji ile uzaktan erişim imkanının olup olmadığıdır.

1) X-ray Cihazının Teknik Özellikleri

Alınan cihazın seçimi kadar cihazın bozulması durumunda teknik ekibin bu konuda vereceği destek de oldukça önemlidir. Dikkat edilmesi gereken husus; şirketin teknolojiyi ne kadar yakından takip ettiği, bir sorun ile karşı karşıya kalındığında ne kadar sürede müdahale edeceğidir. Kısa bir zaman da destek sunan firma oluşacak güvenlik açıklarını da önleyecektir. X-ray cihazları yüksek radyasyon içeren teknolojiye sahip olduğundan dolayı yaşanan arıza durumunda müdahale ne kadar kısa olursa o kadar faydalı olacaktır. Uzman kadrosu ile 7/24 müşteri hizmeti sunan cihazlar öncelikle tercih edilmektedir.

2) X-ray Cihazının Ebadı

X-ray cihazları küçükten büyüğe giden bir sıra ile üretilmektedir. Alınan cihaz nerede kullanılacaksa, o bölgenin yapısı, güvenlik önlemlerinin seviyesi ve nesnelerin boyutuna göre büyük, küçük ve orta boyutlara sahip cihaz seçimi yapılmalıdır. Küçük çanta, paketlerin sıklıkla kullanıldığı alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri gibi yerlerde 60X40 ebadında cihaz kullanımı uygun olacaktır. Orta boyuta sahip paketlerin, kolilerin kullanıldığı otogarlar, limanlar gibi yerlerde 80×65 ebadında cihazlar tercih edilir. Mal kabullerinin olduğu bina girişlerinde 100×100 edabında cihaz kullanılırken, palet ile gelen malların girişlerinde 140×140 ve üzeri ebada sahip cihazlar kullanılır. Havalimanları genellikle 60×40, 80×65, 100×100 boyutunda cihaz kullanırken, kamu kurumları ve cezaevleri 60×40 ve 100×100 boyutunda cihazları tercih etmektedir.

3) x-ray Cihazının Görüntü Kaydetme Kalitesi ve Kapasitesi

X-ray cihazı içerisinde bulundurduğu kameralar ile her nesnenin görüntüsünü kaydeder. Aynı zamanda kaydettiği bu görüntüleri de saklar. Belirli bir zaman sonra bu görüntülere ulaşılabilir. X-ray cihazı satın alınırken kaç adet görüntü kaydetme kapasitesine sahip olduğuna dikkat edilmelidir.

Görüntü kaydetme kapasitesi kadar görüntüyü kaydetme netliği de cihaz alınırken dikkat edilmesi gereken bir husustur. Netlik ne kadar yüksek olursa, nesnelerin ayrımı o kadar kolaylaşır ve ekrandan temiz görüntü alınması sağlanır.

4) X-ray Cihazı ve Madde Ayrımı

Alınan cihazın organik ve inorganik maddeleri ayırması oldukça önemlidir. Organik yani zarar teşkil etmeyen maddeler cihazdan geçerken turuncu renk alır. İnorganik yani patlayıcı gibi zararlı maddeler ise cihaz içerisinden geçerken mavi renk almaktadır. Böylelikle nesnelerin ayrımı kolayca yapılabilmekte ve zararlı nesneler yetkili kişilerce kolayca belirlenebilmektedir. X-ray cihazı alırken nelere dikkat edilmeli ? sorusunun cevabı öncelikle budur.

5) Penetrasyon Değeri

Penetrasyon; nüfuz edebilme, bir nesnenin içine erişebilme yani o nesnenin içini görebilmek anlamına gelmektedir. X-ray cihazlarında penetrasyon değerleri alınan cihazın markasına ve modeline bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. X-ray cihazı satın alınırken yüksek penetrasyon değerine sahip cihaz tercih edilmelidir. Böylece; çanta ve paketleri açmaya gerek kalmadan içerisindeki nesneleri görebilmek ve iç içe geçmiş halde bulunan bir çok nesnenin ayrımını kolayca yapmak mümkün olacaktır.

6) Uzaktan Erişim İmkanı Sağlama

Cihazın sistem güncellemelerinde, teknik arızalarında dahili modem seçeneğinin olması durumunda uzaktan erişim imkanı bulunmaktadır. Bu sebeple zaman kaybetmemek için 7/24 erişim imkanı bulunan cihazlar kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Tüm bu detayların yanı sıra X-ray cihazlarının uzun ömürlü olması, teknik açıdan en az sorun yaratan cihazların seçimi gereklidir. Cihazlar bölgedeki güvenliği sağlamak için satın alındığından dolayı sürekli bir arıza yaşanması durumunda güvenliğin aksaması söz konusu olacaktır. Teknik olarak dikkat edilmesi gereken durumlar dışında; firmanın referansı, satın alınacak markanın güvenilirliği, onu satan firmanın teknik özelliklerinin yeterli olup olmadığı kriterleri değerlendirilmelidir. Tüm bu kriterler değerlendirildikten sonra fiyat değerlendirilmesi yapılması uygun olacaktır. Önemli olan cihazın sağlam ve dayanıklı olmasıdır.

Ara
Haritada Gör