Smart tv, esas olarak eğlence için uzmanlaşmış, internete bağlı, depolamaya duyarlı bir bilgisayar olan dijital bir televizyondur. Smart tv’ler İskenderun firmamızda tek başına ürünler olarak sunulur. Gelişmiş işlevler sağlayan set üstü kutularla düzenli televizyonlar da smart hale getirilebilir.

Smarttv’nin Özellikleri ve Farklılıkları

Türkçe karşılığı akıllı TV olan smart TV’leri diğer TV’lerden ayıran en büyük özellik bir internet bağlantısıdır. Neredeyse tüm akıllı TV’ler hem Ethernet portu hem de dahili Wi-Fi ile donatılmıştır, bu nedenle evinizdeki herhangi bir yerden bağlanabilmeleri gerekir. Genel olarak Wi-Fi çoğu amaç için yeterince hızlı olmalıdır. Bu TV’lerde işlenebilecek siber suçlar için güvenlik firmamız tarafından gerekli önlemler alınmaktadır.

Bir internet bağlantısı temel olarak Netflix, Hulu, HBO ve YouTube gibi çeşitli uygulama ve servislerden televizyon şovları ve filmler yayınlamak için kullanılır. Bazen, mevcut ücretsiz hizmetler ile içeriklere erişmek için abone olmanız gerekir.

Çoğu akıllı TV’de ayrıca web tarayıcıları da bulunmaktadır bunlar genellikle hantal ve sinir bozucu olsalar da bazıları video konferans uygulamalarında kullanmak için kameralara sahiptir.

Smart TV Çeşitliliği

Hatay İskenderun’da tüm Smart TV’ler aynı amaç doğrultusunda inşa edilmiş ve içeriğinize aracı olmadan erişmenize yardımcı olur. Her üretici kendi bireysel özelliklerine sahip farklı bir işletim sistemi kullanıyor. Örneğin Roku TV gibi bazı sistemler birden fazla üreticinin TV’lerine yerleştirilmiştir. Mevcut olan en yaygın markalar ve kullandıkları işletim sistemleri şöyledir. Samsung tizen, LG WebOS, Sony Android TV, TLC Roku OS gibi işletim sistemlerini kullanmaktadır. Tizen son derece hızlıdır ve girişleri buna göre etiketleyerek televizyona bağladığınız cihazları otomatik olarak algılar.

WebOS kullanımı son derece basit ve eğlencelidir ve birlikte verilen uzaktan kumanda ile hareket kontrolünü destekleyebilir. Sony akıllı TV’ler, içeriği telefonunuzdan veya tabletinizden TV’nize yansıtmanızı sağlayan Google Cast’ı destekler. Roku işletim sistemi seçtiğiniz içerik için her uygulamayı araştıran basit gezinme ve sınıfının en iyi arama özelliğine sahiptir.

Neden Smart TV Kullanılmalı?

Smart TV, tüketiciler arasında giderek daha popüler hale geliyor. Birçok tüketici, talep üzerine video, sosyal ağ ve anında mesajlaşma dâhil olmak üzere İnternet’e hızlı erişim sağlamak için bir Smart TV kullanmak istemektedir. Çoğu Smart TV, USB flash sürücü, cep telefonu gibi harici cihazlara bağlanma yetenekleri de sağlar. Tüm bu özellikler bir Smart TV’yi amaçlar için potansiyel olarak zengin bir bilgi kaynağı yapar. Artan kullanımla, kötü niyetli kullanıcıların bir Smart TV’yi kötüye kullanmaları da kolaydır. Bu nedenle Smart TV alanında yapılan adli dijital bir çalışma zorunludur.

Kaliteli Smart TV Nasıl Seçilir?

Daha önce de belirtildiği gibi, piyasada çok çeşitli tipte ve modelde Smart TV bulunmaktadır. Smart TV’de bulunan özellikler TV’nin markasına ve modeline bağlı olarak değişir. Çoğu Smart TV, popüler sosyal ağ sitelerine ve Skype gibi iletişim programlarına erişime izin verir. Smart TV’nin en popüler markaları Samsung, LG, Panasonic ve Sony’dir. Kamera ve mikrofon içermesi ve Samsung’un Smart TV’leri için açık kaynak platformuna sahip televizyon modelini öne çıkarmaktadır. Samsung Smart TV’ler müşteriler arasında çok popülerdir ve bu nedenle dijital bir araştırma ile seçim yapılabilecek çok sayıda işlevsellik sunar.

Smart TV’nin Avantajları Nelerdir?

Smart TV normal televizyonların sunamayacağı internete bağlı servis sunmaktadır. İçinde yerleşik bir bilgisayarın eşdeğer özellikleri vardır ve size daha fazla hizmet sunar. Bu televizyonlardaki uygulamalar, medya yayını, webte gezinme, oyunlar ve belki de en önemlisi İnternet Protokol Televizyonu (IPTV) sunmaktadır. IPTV belirli bir internet video standardıdır. Ancak şimdi internet üzerinden TV’nize aktarılan herhangi bir video için de kısayol olarak kullanılır. Smart TV’ler, bilgisayarlardan veya telefonlardan TV’nize medya akışı yapmanızı sağlayan DLNA adlı bir sistem kullanır. Akla gelebilecek her türlü içeriği indirirseniz, Smart TV bir diske veya USB belleğe kopyalamak zorunda kalmadan doğrudan bu içeriğe erişebilir.

 

Ara
Haritada Gör