Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri konut, ofis, otel, yurt, fabrika, atölye, iş merkezi, alışveriş merkezi, vb. gibi insanların toplu halde yaşadığı ve/veya  maddi değeri olan malzemelerin bulunduğu mekanlarda, yangını başlangıç aşamasında yayılmadan tespit edip duruma göre ilgili birimlere haber veren sistemlerdir.

Günümüzde yangın algılama sistemleri olmayan mekanlarda üzücü can ve mal kayıpları haberlerini almaktayız.

 Konvansiyonel Sistemler

Küçük işletmelerin ihtiyaçlarını görebilmek amacıyla kullanılan sistemlerdir. Adresli sistemlerle aynı tip dedektörler(ısı, duman, gaz, vs) eklenebilir.2, 4, 8  veya 16 zone’lu olarak kullanılırlar.Kat kat veya kısım kısım işletmeler zonlandırılır. Yatırım maliyeti nispeten daha uygundur.

Adresli Sistemler

Her elemanın ayrı bir adrese sahip olduğu sistemlerdir. Analog ve interaktif adresli yangın sistemleri olarak kendi içinde ikiye ayrılır.Saha elemanlarından toplanan veriler, merkez ünite tarafından ölçülür, değerlendirilir, depolanır ve daha detaylı takip olanağı sağlarlar.Konvansiyonel sistemlerin kurulduğu işletmelerden nispeten daha büyük işletmeler için tercih edilirler.Küçük ve çok sayıda mekanın bulunduğu mekanlarda yangın olaylarının hızlı tespitinde büyük avantajlar sağlar.

 

Leave a reply

Ara
Haritada Gör