Telefon santrali satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususlar güvenlik firmaları tarafından kullanıcılara açıklayıcı şekilde bilgileri her zaman veriliyor. Peki, ip telefon santrali alırken kullanıcıları nelere dikkat etmeli? İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta kapasitedir. Daha sonra dikkat edilecek hususlar sırası ile şu şekildedir; Lokasyon, hareketli personeller, robot operatör ivr sesli sesli mesaj ve karşılama, fct ve lcr özelliği, görüntülü konuşma, konferans, ses kaydı ve konuşma, entegrasyon, sistem alt yapısı ve kablolama, raporlama ve yönetim son olarak da maliyettir.

Kapasite Özelliği

Bu tarz işlemlerde kapasitenin önemi kadar kamera sistemleri işlemlerinin de büyük bir önemi bulunuyor. Santral sisteminde kapasite özelliği dış ve iç hat olarak ikiye ayrılıyor. İç hat kapasitesi olarak bilinen işlem şirket içerisinde iletişim özelliğini sağlayan abone kullanıcı sayısını, dış hat işlemlerinde ki kapasiteyse firmaların dışarıdan bağlantılarını kurmalarına yardımcı olan telefon hat sayısıdır. Santral sistemi özelliğini kurdurma işleminden önce yapmanız gereken ilk işlem dış ve iç hat sayınızın kaç olması gerektiğine karar vermektir. Zamanla dahada büyüyen veya gelişen firmaysanız, kapasite işleminizin daha sonra bir talepte bulunduğunuz zaman genişletilebilir özelliğinin olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Lokasyon Sistemi

Her nerede bulunuyorsanız lokasyon sistemi bu işlemlerde dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Özellikle İskenderun bölgesinde de oldukça fazla tercih edilen bir uygulamadır. Birden çok iş yeri sahibi olan bir firmanız varsa, mağaza, şube gibi değişik bölgelerdeki iş yerleriniz arasında hiç bir ücret ödemeden ücretsiz bir şekilde konuşma yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız için ip aracılığı ile (Voip) ücret ödemeden konuşma olanağı sağlayan ip santral sistemlerinin tercih edilmesi gerekiyor.

Hareketli Personel Özelliği

Saha bölgesinde çalışan kişilerin, teknik servis çalışanlarının konuşmaları ve yapacakları işlemler yüzünden yüksek konuşma maliyetleri ortaya çıkabilir. Bu durumlarda devreye ip santralleri etkisiyle hareketli personeller adı altındaki kişiler merkez bölgelerindeki ofisler ile ya da kendi aralarında ücret ödemeyen konuşma işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Robot Operatör İşlemleri

Daha önceden seçilen kişiler tarafından kayıt yapılmış sesli karşılama mesajlarını ya da karşıdan telefon açan kişilerin telefonda ki tuşlar ile seçim yapmalarını sağlayan, uygulama menülerini barındıran Robot Operatörler bulunur. Bu robot operatörler sizin kurumsal kimlik yapınızı çok daha ön plana çıkarmanıza yardımcı olur. İletişim trafiğini daha kolay bir hale getirerek çok daha sakin bir çalışma ortamınızın olmasına olanak sağlar. Yoğun olduğunuz zaman cevap vermekte zorlandığınızda gelen aramalar, e-mail yolu ile sesli mesaj sisteminde kayıt altına alınır. Bu sayede kayıt altına alınan mesajları istediğiniz an dinleme olanağınız bulunur.

Lcr ve Fct Özelliği

Sabit hatların dışında cep telefonu hatlarınız da santral sistemine dış hat olarak eklenebilir. Cep telefonu şirketlerinin sağlamış olduğu imkanlardan kolaylıkla faydalanabilirsiniz. LCR sistemindeki özelliklerle yapacağınız aramaları otomatik bir şekilde en uygun tarifeli hat üstünden yapılandırılan santrallerin aramalarında tasarruf etmenize olanak sağlar.

Görüntülü Konuşma Sistemi

Görüntülü konuşma özelliği olan cihazlar ile uzak ofislerden, hareketli çalışanlar veya dış hatlar ile yapacak olduğunuz görüntülü konuşmalar iletişim olaylarında aradaki mesafeyi yok sayıp yüz yüze olacak şekilde daha samimi görüşmeler yapmanıza olanak sağlar.

Konferans

Santral sisteminizin konferans yapma özelliği ile aynı zamanda birden fazla insan ile birlikte konuşarak karar almadaki olacak süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz. Bu sayede toplantı sayılarınızı, sürelerini veya olası maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

Ses Kaydı ve Konuşma

Yapmış olduğunuz konuşmalar otomatik bir şekilde var olan santral sistemi tarafından kayıt altına alınır. Bu sayede müşterilerin memnuniyetleri yanında güvenliklerinde sağlanmış olur. Hızlı karar alınması gereken olaylarda çalışan ve müşteriyle yapılan görüşmeler sırasında ses kaydıyla yapılacak otomatik belgelendirme işlemleri oldukça yarar sağlamış oluyor. Sistemlerde tüm özellikler kullanıcıların hayatlarını daha kolay olmasını sağlıyor.

 

Ara
Haritada Gör