Günümüzde, suçlardaki artış, bir güvenlik sistemine sahip olmayı gerekli kılmaktadır. Sadece bu yolla evimizi, ofisimizi ve mülkümüzü kötü niyetli eylemlerden, hırsızlık ve Vandalizm’den etkili bir şekilde koruyabiliriz. Makalede, alarm sistemlerinde nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve nasıl kurulum yapılacağını göreceğiz ve bunları satın almanın neden herkes için gerekli bir yatırım olduğunu göreceğiz.

Alarm türleri çok çeşitli olup en iyi iki tür vardır. Alarm sistemleri iki çeşittir. Birincisi, mekanın özel kablolaması gerektiğinden, kurulacak teknisyenin varlığını gerektiren entegre kablolu sistemler. İkinci tip, en ekonomik çözüm olan kablosuz alarmlardır. Bunları kendi başımıza kurabiliriz, çünkü onlara uyacak kablo altyapısına ihtiyaç yoktur. Her iki tür de farklı ayarlara ve ayarlara sahip olsa da, her ikisi de aynı amaca hizmet eder, bu da alanımızı herhangi bir zararlı eylemden korumaktan başka bir şey değildir.

Her iki tip de basit uyarı sistemleri gibi alt kategorilere ayrılır ya da bir ihlal durumunda yetkilileri uyaran bir ARC tarafından kontrol edilir. Trafik İmza Merkezi nedir? Bunlar alarm sistemlerini izleyen istasyonlardır. Korunan alanda meydana gelebilecek herhangi bir olayın herhangi bir anında göreceğimiz ve bilgilendireceğimiz merkezi birime bağlanırlar.

Alarm Sistem Kurulumu

Bu adımlar, herhangi bir güvenlik amaçlı kablolu veya kablosuz alarm sistemi kurmak için aynıdır. Öncelikle kablosuz veya kablolu bir alarm sistemi kullanıp kullanmayacağımıza karar vermeliyiz . Ayrıca, maliyeti ne kadar tutmakta diye bakmak zorundayız. Bir kurulumda alarm sisteminin , tüm cihazlarla doğru kurulduğundan emin olunmalıdır. Ayrıca güvenlik konusu olduğundan, uygun tasarımı önemlidir.

Güvenlik Alanı Nasıl Ayarlanır?

Korumak istediğimiz binanın tasarımına sahip olmak iyidir. Binanın tasarımı, giriş noktalarını ve binanın en hassas bölgelerini belirlememize yardımcı olmaktadır. Sınır değerlerini tanımlamamıza yardımcı olabilecek bir başka yol da, bu noktaları görsel olarak bulmak için bina çevresinde yürüyüş yapmaktır. Bu çalışmadan sonra hangi tip alarm sisteminin en iyi kullanılacağını belirleyebiliriz.

Kurulum Aşaması Nasıl Yapılır?

Tüm alarm sistemlerinin bazı özellikleri vardır, alarmı tetiklemek için tam olarak ne tür bir aktiviteye ihtiyaç duyulduğunu görmek için bazı testler yapmalıyız, böylece gereksinimlerimize göre uygun detektörü seçebilelim. Alarm cihazlarını kurmak bir sonraki adımdır. Kontrol ünitesi, detektör sensörleri ve alarm sireni , hırsızlar için kolayca erişilemeyen stratejik konumlara yerleştirilmelidir . Siren, görünebilir, ancak ulaşması zor bir pozisyona getirmekte iyidir, böylece hırsız sireni görebilir ve hırsızlığı makul ölçüde önleyebilir. Son olarak, klavyeyi kurmamız gerekiyor, Bu cihaz kullanıcının alarmını kolayca sökmeli ve devreyi almasına izin vermek için girişe yakın bir yere kurulması gerekir. Alarm sistemini, aktive edildiğinde kolayca anlayabilmemiz için yerleştirmeliyiz. Ama yine de hareket sensörleriyle dış mekanlara ışık ekleyebiliriz, aynı zamanda alarm sistemine bağlanacak şekilde birisi sensörleri yerleştirdiğimiz yere yaklaşır veya alarm sensörlerinden birini etkinleştirir, ışıklar yanar ve alanı aydınlatır. Alarm sistemleri arasında kablolu bir alarm sisteminin kurulum sürecinin en zorlu kısmı, bir noktada bir arıza meydana gelse bile her zaman çalışacak bir devre oluşturmaktır. Bu, uygun bağlantılar ve uygun kablolama tasarımı gerektirir. Alarm cihazlarına olan tüm bağlantılar tamamlandığında, her şeyin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeliyiz.

Alarm ve Güvenlik Sistemlerinde Periyodik Kontroller

Periyodik olarak alarmımızın gerçekten bir ihlal durumunda olup olmadığını kontrol ediyoruz ve sistemin düzgün çalıştığından emin olmak için ayda bir kez sistem bataryasını kontrol ediyoruz. Kablosuz alarm sistemleri için ilgili kontrol her üç ila dört ayda bir yapılmalıdır. Bu kontrol sırasında alarm çalışmaz ise uygun ayarlama veya değiştirme yapılmalıdır. Bu test, telefon bağlantısının kontrolü ile birleştirilmelidir. Telesekreterin işini düzgün yaptığından emin olmalıyız. Yani, alarmı etkinleştirdiğinizde uygun telefon numaralarının güncellenip güncellenmediğini kontrol etmeliyiz.

Ara
Haritada Gör