Günümüzde kameranın anlamı, güvenlik ve kişinin bulunduğu yerden, internet aracılığı ile uzaktan erişim sağlama yolu ile istenilen alanı görüntülemek ve idare etmektir. ” Ahd kamera mı yoksa ıp kamera mı?” sorusuna cevap vermeden önce iki kameranın da özelliklerini anlamak gerekmektedir.

IP Kamera Nedir?

Ip Kamera ilk kez 1996 yılında Alexis Comunication tarafından üretilmiştir. Gömülü olan Linux işletim sistemine bağlı olarak çalışan bu kameranın diğer sistemleri, Rtsp ve Http protokollerini desteklemektedir. Üst güvenlik açısından Linux sistemi ile çalışması bir avantaj olarak görülen kameranın alt yapısı, ip kamera sistemleri, cat 6 kabloları ve ethernet portundan meydana gelir. Ağ üzerinden çalışma özelliği bulunan bu alıcılara, lokalden ve internet üzerinden erişim sağlamak mümkün olmaktadır. Ekstra kart ve aparata ihtiyaç duymayan kameralar, tek başlarına çalışabilmektedirler. İnternetin mevcut olduğu her ortamdan bağlantı yapılıp izlenme olanağı veren alıcılar, kameralı güvenlik sistemleri açısından en gelişmiş çözümleri sunmaktadır. Bu alıcılar ile uyumlu olarak çalışabilen bir bilgisayar programı ya da mobil alıcısı kullanıcının ihtiyaç duyacağı tek şey olacaktır.

Ahd Kamera Nedir?

Analog olan Hd kameralar, koaksiyel kablo denilen klasik anten ve Tv kabloları ile aktarılmakta olan video sinyallerini, Hd görüntü kalitesinde taşımaktadır. Modelleri bazında 720 p ve 1800 p görüntü almanın mümkün olduğu bu alıcılar, üstün kalitede video görüntüleri almayı mümkün kılmaktadır.

İp Kamera ve Ahd Kameranın Kullanım Alanları Nelerdir?

Ahd Kameralar istenilen her tür mekanda kullanılabilme özelliğine sahiptir. Burada ki önemli ayrıntı, kamera seçimi yapılırken ışığa olan ihtiyacın ve çözünürlüğün kullanılacak olan mekana uygun olup olmadığıdır. Bu alıcılar ile karanlık mekan çekimleri yapılacağı zaman, kalitesi ve görüntü çiplerinin yüksek seviyede olması gerekmektedir. Tatiller de en fazla önerilen, alıcı çeşididir.

İp kameralar, web uygulamaları, güvenlik, görüntüleme tarzında çok farklı alanlardaki ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. Kampüs, ev, mağaza en fazla tercih gördüğü mekanlardır. Kullanan kişiye özgürlük tanıması ve mobil cihazlar ile kontrol edilebilme özelliği bulunan bu alıcılar, her türden smart ve analitik ihtiyaca cevap vermektedir.

Ip Kamera ile Anolog Kamera Arasındaki Farklar Nelerdir?

Analog kameralarda yer alan 4cıf yüksek kalitede karışıklık sorunu, Dvr de görüntünün çizgiler halinde ve iç içe geçmiş şekilde alınmasına yol açmaktadır. Bu blurlaşma renklerin ve hareketin fazla olduğu yerlerde daha çok olmaktadır. İç içe geçme problemi IP kameralarda görülmemektedir.

Elektriği iletmede Power Over Ethernet teknolojisini kullanmakta olan Ip kameralar, elektriği mükemmel bir şekilde iletmektedirler. Poe özelliğine de sahip olan bu alıcılarda, elektrik kablosu ihtiyacı da ortadan kalkmıştır. Üzerinde yer alan veri kablosu, hem verileri hem de elektriği iletme işlevini bir arada yapmaktadır. Bu özelliği nedeni ile, ip alıcılar ile büyük ağ sistemlerine gerek kalmaksızın, uzaktan izleme yolu ile, kameralar kontrol edilebilmektedir. Üzerinde bulunan güç kaynağı sayesinde, elektriklerin gitmesi durumunda dahi kayıt işlemine devam edebilmektedir.

Analog kameralar üzerlerinde yer alan yer alan Ntsc/Pal sistemi ile sınırlandığından dolayı, çözünürlüğü 4cıf’da 0,4 MP olmaktadır. Ip kameralar ile daha büyük alanlar içerisinde gözlem yapmak, mümkün olmaktadır. Bu alıcılarda Pan yatay hareket, Tilt düşey hareket, Zoom yakınlaştırma, Ptz özelliği ve ses alma özellikleri de bulunmaktadır.

Ip kameralarda güvenlik özelliği bulunmaktadır. Anolog kamera ancak sinyali aldığı yerden görüntüye ulaşabilirken, ip kamerayı şifre koyup, veri datalarını kodlamak sureti ile, kişinin bulunduğu yerden izleyebilmesi mümkün olmaktadır.

Kişi, ip alıcılar ile bulunduğu yerden ip adresi ile bağlanmak yolu ile, cep telefonu veya bu türden başka cihazlar aracılığı ile görüntüleri izleyebilmektedir. Bu alıcılarda yer alan güvenlik sistemleri sayesinde, karşılaşılması olası olumsuz vakalarda, güvenlik merkezine ya da polise sinyal göndermek de mümkün olmaktadır.

Kamera İhtiyaçlarınız İçin Siber Güvenlik

İskendurun’da güvenlik sistemleri kurulumu yapmakta olan Siber Güvenlik, güvenlik sistemleri hakkında her türlü ihtiyacınız için, sizleri ofisine beklemektedir. Sizler de evinizi ya da işyerinizi güven altına almak için kamera sistemi kurdurmak isterseniz, www.siberguvenlikk.com adresinden firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Uzun yıllardır, konusunda uzmanlaşmış profesyonel kadrosu ile güvenlik konularında hizmet vermekte olan firmamız, kendi alanında haklı bir yere ve önemli bir portföye sahiptir.

Ara
Haritada Gör