Yangın algılama ve yangın söndürme tesisleri, bir binanın veya işin ana güvenlik faktörüdür ve mülkün kendisi tarafından genişletilir. Yangın algılama veya yangın söndürme tesisatı sadece standart yangın güvenliği sertifikasını verme yükümlülüğü ile zorunlu olarak yapılması gereken tipik bir kurulum değildir. Yanmış birçok bina veya işletmenin yanı sıra yangın algılama ya da yangın söndürme tesisleri ve tipik yangınla mücadele kuralları vardır. Ancak uygun şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiş tesisler yoktur.

Yangın algılama veya yangınla mücadele için, kapsamlı bir çalışmayı Hatay ve İskenderun’daki şirketimizde sizler için proje olarak sunabiliriz. Doğru tasarımı yapmak acil bir duruma cevap vermek ve yapılmış olan çalışmaları yürütmek için mevzuat gereklilikleri ve her binanın ya da herhangi bir iş yerinin özelliklerini dikkate alarak yapmaktayız. Firmamız yakın zamanda fiber sonlandırma işlemlerine başlayacak ve güvenlik sistemleri, alarm sistemleri, yangın alarmı sistemi, güç kaynağı ve network ürünleri, geçiş kontrol sistemlerini satan ve hizmetini veren bir firmadır.

Yangın Analiz Sonucu

Adrese dayalı yangın algılama çalışması, aşağıdaki gibi temel seçimleri etkileyen unsurların dikkatli bir analizine dayanmalıdır:

a) Korunacak alanın türü, boyutu, yeri ve kullanımı.

b) Sitenin kalıcı ama aynı zamanda olası içeriği insanlar, termal yük, büyük değerdeki nesneler gibi

c) Mevcut finansal araçlarla ilgili olarak sistemin güvenilirlik gereksinimleri.

(d) İzlenen amaçlarla birleştirilmiş özel şartlar ve özellikler.

Çalışmanın başlangıç ​​noktası, uygun veya uygun tipte yangın detektörlerinin seçilmesinde hala dikkatli olacaktır. Yangın algılama tesisinin hassasiyeti ve güvenilirliği ile ilgili bir sonraki işlem detektörlerin yoğunluğudur.

Detektörlerin Yoğunluğu

Adrese dayalı söndürme sistemini etkinleştirmek için, karakteristik yangın boyutları detektöre ulaşmalıdır.

A. Yanma sırasında oluşan ısının sonucu olarak askıda kalan parçacıklar yukarı doğru yükselir. Açık ateş, yüzleri yavaş büyüyen ateşten daha hızlı yukarıya çıkarır, çünkü ısı çıkışı daha büyüktür.

B. Asılı parçacıklar, dış faktörlerden hareket eden hava ile taşınır. Hava hareketi bir klima tesisatı veya doğal bir hava akımı nedeniyle olabilir. Havalandırma kanallarının denetimi, ayrı olarak düşünülmesi gereken bir sorundur.

C. Duman parçacıkları, boşluğun hareketli olmayan havada dağılır. Bu olay dumanın içeri girmesine izin verdiğimizde görülebilir.

Detektör ve Hassasiyet

İçinde herhangi bir ateş olmadan, bir yerde yayılma olgusu varsa yanma gazları için tartışmasız bir ulaşım aracıdır. Bu, bize, örneğin, bir elektrik kablosu ateşlemesinde, bir alanda yeterli duman olsa bile, detektör tepki vermez. Bunun nedeni, duman parçacıklarının dağınık olması ve konsantrasyonlarının detektörün konumuna yakın olmamasıdır. Aslında, zeminde tavandan genellikle daha yüksektir.

Bu nedenle detektörlerin yoğunluğu, beklediğimiz termal şok akımında kesinlikle bir detektör bulunacak şekilde belirlenmelidir. Boşluğun yüksekliğinin arttırılması konsantrasyonunu azaltma etkisine sahiptir. Uzatma ile detektörlerin aktivasyonunun hassasiyeti, alanın yüksekliğinin artmasıyla azalır. Bu nedenle uzun alanlarda detektör başına daha büyük koruma yüzeyleri seçebiliriz.

Adresli Yangın Eskilere Dayanmaktadır

Adresli yangın sistemleri su fıskiyesi sistemleri en yaygın koruma sistemi tipidir ve bilinen güvenilirliğe sahip eski teknolojilerden biridir. Bu voltaj ekipmanları altında da dahil olmak üzere, belirli risk gruplarında yanıcı sıvıların sıcak işlem alanları, alatoloutra, ya da su ile şiddetli bir reaksiyona girebilecek herhangi bir tehlikeli madde olarak kullanılamaz. Yanıcı sıvıların voltajı ve ateşi altındaki cihazlar için, özel su püskürtme sistemleri daha uygun olabilir.

Kapalı yangınlar için bilgisayar odalarında veya şalt kutusu kutularında olduğu gibi halon gazı gibi suya nüfuz edemez ve sulama gibi yangın tehlikesi durumlarında birincil sistem olarak kullanılmamalıdır. Bununla birlikte, herhangi bir durumda, bir sprinkler sistemi, yapısal hasarı azaltmak için güvenli ve etkili bir koruma sağlar. Kullanılacak alan içindeki ekipmanın kaçınılmaz bir şekilde zarar görmesine rağmen, yangın söndürme sistemi ne olursa olsun bir yangın kaçınılmaz olarak bir miktar hasara neden olacaktır. Adrese dayalı yangın söndürme sistemi çok kullanışlı ve yaygın bir sistemdir.

 

 

Ara
Haritada Gör